Menu

Rock this sw*et

Uroda Zdrowie Kosmetyki

Jak mieć piękne paznokcie?

agatamentik

Dłonie, a co za tym idzie – również paznokcie, są prawdziwą ozdobą kobiety. Niezależnie od tego, czy pokryte są lakierem czy też nie, powinny być one starannie przycięte oraz wolne od wszelkich chorób.

fingernails259972_640

Zmiany w obrębie paznokcia mogą mieć różne przyczyny i często nie występują same, ale są objawem towarzyszącym innym chorobom. Zmiany mogą mieć charakter nabyty bądź wrodzony. Przyczyną zmian mogą być: niedotlenienie, niedobór minerałów lub żelaza, ogólne niedożywienie, kontakt z chemikaliami i wilgocią, stałe podrażnienie macierzy, zakażenie grzybami lub działania chorobotwórczych czynników zewnętrznych (chemikalia, urazy).

Do najczęstszych zmian w obrębie paznokci należą: zaklęśnięcie, przerost, oddzielenie się i łamliwość płytki paznokciowej oraz bruzdowanie paznokcia. Przyczyny tych zmian mogą być różne, począwszy od zaburzeń przemiany materii przez zakażenia i podrażnienia, po choroby drobnoustrojowe. Przyczyną zaklęśnięcia może być niedobór żelaza, zaburzenia krążenia oraz działanie chemikaliów. W przypadku przerostu płytki, przyczyną może być uraz mechaniczny i zaburzenia krążeniowe. Oddzielenie się płytki występuje najczęściej z powodu zakażenia, przyczyną łamliwości jest częsty kontakt z chemikaliami, zaś za bruzdowanie odpowiadają urazy, choroby drobnoustrojowe, zatrucia i miejscowe stany zapalne.

W przypadku widocznych zmian należy udać się do lekarza w celu wyjaśnienia ich przyczyn. Defekty kosmetyczne można zatuszować lakierem od paznokci oraz sztucznymi paznokciami. Warto używać kremu do rąk i paznokci z filtrami oraz odżywki do paznokci.

Jak mieć piękne paznokcie

Skórne wykwity chorobowe

agatamentik

Zmiany skórne (wykwity) są typowe dla pewnych chorób skóry, dlatego tak istotne jest określenie ich rodzaju oraz podjęcie działań leczniczych. Wykwity skórne możemy podzielić na wykwity pierwotne, związane bezpośrednio ze stanem chorobowym oraz wtórne, będące objawem zdrowienia bądź długotrwałych i przewlekłych zmian.

pulse818378_640

Do wykwitów pierwotnych zaliczamy: plamy, bąble, pęcherzyki, pęcherze, krosty, guzki i guziki. Plama jest wykwitem na poziomie skóry, niewyczuwalnym przez dotyk, ale różniącym się od otaczającej skóry zabarwieniem. Bąbel powstaje na skutek obrzęku skóry właściwej, zaś pęcherzyki i pęcherze są wykwitami wyniosłymi nad poziom skóry właściwej i wypełnionymi płynem, ustępującymi bez śladu. Krosta jest typem pęcherzyka lub pęcherza, wypełnionym treścią ropną. Gojąc się, krosty zasychają w strupy i ustępują bez śladu, jednak mogą z powodu nadżerek i owrzodzenia goić się przez bliznowacenie. Grudka to wykwit wyniosły ponad poziom skóry, spoisty, o różnym zabarwieniu i kształcie, ustępujący bez powstawania blizn. Guzek jest wykwitem wyniesionym ponad poziom skóry, wielkością jest zbliżonym do grudki, ale zazwyczaj ulega rozpadowi, przekształcając się w owrzodzenia. Guzki występują w wielu przewlekłych chorobach skóry, mogą być też zmianami nowotworowymi. Guz jest natomiast wykwitem wyniosłym lub płasko wyniosłym, zapalnym (np. czyrak) lub złośliwym (rak skóry).

Do wtórnych wykwitów zaliczamy: łuski (złuszczająca się warstwa rogowa), strupy, nadżerki (ubytki naskórka), przeczosy, pęknięcia, owrzodzenia, blizny i liszaje oraz ścieńczenia i stwardnienia.

Jak zatrzymać proces starzenia się skóry?

agatamentik

Wszechobecny kult młodości nie pozwala nam starzeć się z godnością, zmusza do podejmowania różnych działań, których celem jest zatrzymanie upływającego czasu. Co można zrobić, by na naszej skórze nie było widać przeżytych lat?

children704449_640

Proces starzenia się skóry przebiega jednakowo u wszystkich i rozpoczyna się już po 30. roku życia. Często jednak może on mieć swój początek wcześniej, szczególnie wtedy, kiedy narażamy swoją skórę na działanie szkodliwych czynników. Procesu starzenia się nie można łatwo zatrzymać, szczególnie wówczas, kiedy skóra przez dłuższy czas poddawana była szkodliwym wpływom. Dlatego też już w młodości należy przywiązywać wagę do zdrowego żywienia, wystarczającej ilości snu i unikać nadmiernego nasłonecznienia oraz tytoniu.

Starzenie się skóry częściowo jest uwarunkowane genetycznie co oznacza, że dziedziczymy to, w jaki sposób i jak szybko będziemy się starzeć. Pocieszające jest jednak to, że dzięki właściwej pielęgnacji możemy osiągnąć znaczną poprawę kondycji skóry, nawet u starszych osób. Już po 30. roku życia warto sięgnąć po kosmetyki bogate w związku neutralizujące wolne rodniki (np. kompozycje witamin A i E). Cenne są również składniki zatrzymujące wodę w naskórku oraz przywracające równowagę wodno-lipidową (min. kwas hialuronowy). Po 40. roku życia warto postawić dodatkowo na kwasy owocowe oraz pochodne kwasu witaminy A, wspomagające odnowę komórek. Kończąc 50. rok życia można posiłkować się fitohormonami, które uzupełniają niedobór estrogenów, poprawiają nawilżenie i napięcie skóry. Dla skóry 60-latki dobre będą kremy sojowe.

Jak ocenić skórę?

agatamentik

Skóra jest zewnętrzną powłoką naszego ciała, realizującą wiele cennych funkcji. Często sprawia wiele kłopotów, jednak żeby podjąć działania zaradcze, warto dokonać oceny skóry. Pozwoli to odpowiedzieć na pytania dotyczące najlepszych metod jej oczyszczania czy stosowania preparatów.

girl781151_640

Zewnętrzny wygląd skóry jest uwarunkowany wieloma czynnikami, które należy uwzględnić przy dokonywaniu oceny. Na wygląd skóry składają się: koloryt, rzeźba, elastyczność i napięcie oraz nawilżenie i natłuszczenie. Karnacja uwarunkowana jest zawartością barwnika, ukrwieniem i zabarwieniem właściwym naskórna. Dzięki ocenie barwy nieopalonej skóry, włosów i tęczówki oka oraz jej reakcji na opalanie, zaliczamy skórę do danego fototypu. Im jest ona ciemniejsza, tym mniejsza jest jej wrażliwość, m.in. na promienie słoneczne.

 

Ukrwienie skóry nadaje jej świeży albo zmęczony i blady wygląd. Stopień ukrwienia skóry przeprowadzany jest na podstawie skomplikowanych badań, ale możemy też ocenić go  na podstawie błony śluzówkowej oka. Powierzchniowa rzeźba skóry uzależniona jest od czynników zewnętrznych oraz od kondycji jej warstw. Na stan poszczególnych warstw ma wpływ zawartość wody i tłuszczów. Kiedy skóra traci elastyczność, na powierzchni skóry pojawiają się bruzdy, zmarszczki i romby. Przy ocenie powierzchniowego profilu skóry ocenia się jej szorstkość, głębokość oraz liczbę zmarszczek.

 

Grubość skóry to grubość naskórka oraz skóry właściwej. Możemy ją ocenić chwytając pomiędzy palce kawałek skóry na skroniach i przesuwać ją w jedną i w drugą stronę, wyczuwając podwójną grubość naskórka i skóry właściwej.

Po co nam skóra?

agatamentik

Wiedza na temat skóry i jej pielęgnacji jest podstawą, jeśli chcemy zachować piękny i młody wygląd, a także uniknąć częstych chorób skóry. Po co jednak mamy skórę, do czego jest nam potrzebna, skoro sprawia tyle kłopotów?

cream621340_640

Skóra człowieka składa się z trzech warstw: tkanki podskórnej, skóry właściwej i naskórka. Skóra jest narządem biorącym udział w: percepcji bodźców, termoregulacji, mechanicznej osłonie, biologicznej obronie, wytwarzaniu barwnika skóry, gospodarce wodno-elektrolitowej, gospodarce witaminowej i tłuszczowej. Najważniejsze funkcje ochronne spełnia naskórek, będący zewnętrzną warstwą skóry utworzoną z rogowaciejącego na powierzchni nabłonka. Z uwagi na to, że naskórek nieustannie się złuszcza, jego dolna warstwa tworzy nowe komórki, które przechodzą przez kolejne warstwy, by ostatecznie w postaci zrogowaciałej oderwać się od powierzchni. Proces ten trwa około 4 tygodni.

 

Skóra właściwa, wyposażona w kolagenowe i sprężyste włókna tkanki łącznej, chroni skórę przed czynnikami mechanicznymi. Z kolei w tkance podskórnej znajduje się niemal cały tłuszcz skórny. Tkanka podskórna składa się z tkanki łącznej, zawierającej sieć włókien kolagenowych tworzących komory wypełnione tkanką tłuszczową, a także naczynia krwionośne i włókna nerwowe. Do górnej części tkanki przylega skóra. Tkanka podskórna chroni znajdujące się głębiej narządy przed uciskiem i uderzeniem, umożliwia przesuwanie skóry. Zgromadzony tłuszcz pełni rolę warstwy izolacyjnej i przechowuje składniki odżywcze. Grubość tkanki podskórnej ma związek z odżywianiem, istotne są również czynniki genetyczne.

© Rock this sw*et
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci