Menu

Rock this sw*et

Uroda Zdrowie Kosmetyki

Skórne wykwity chorobowe

agatamentik

Zmiany skórne (wykwity) są typowe dla pewnych chorób skóry, dlatego tak istotne jest określenie ich rodzaju oraz podjęcie działań leczniczych. Wykwity skórne możemy podzielić na wykwity pierwotne, związane bezpośrednio ze stanem chorobowym oraz wtórne, będące objawem zdrowienia bądź długotrwałych i przewlekłych zmian.

pulse818378_640

Do wykwitów pierwotnych zaliczamy: plamy, bąble, pęcherzyki, pęcherze, krosty, guzki i guziki. Plama jest wykwitem na poziomie skóry, niewyczuwalnym przez dotyk, ale różniącym się od otaczającej skóry zabarwieniem. Bąbel powstaje na skutek obrzęku skóry właściwej, zaś pęcherzyki i pęcherze są wykwitami wyniosłymi nad poziom skóry właściwej i wypełnionymi płynem, ustępującymi bez śladu. Krosta jest typem pęcherzyka lub pęcherza, wypełnionym treścią ropną. Gojąc się, krosty zasychają w strupy i ustępują bez śladu, jednak mogą z powodu nadżerek i owrzodzenia goić się przez bliznowacenie. Grudka to wykwit wyniosły ponad poziom skóry, spoisty, o różnym zabarwieniu i kształcie, ustępujący bez powstawania blizn. Guzek jest wykwitem wyniesionym ponad poziom skóry, wielkością jest zbliżonym do grudki, ale zazwyczaj ulega rozpadowi, przekształcając się w owrzodzenia. Guzki występują w wielu przewlekłych chorobach skóry, mogą być też zmianami nowotworowymi. Guz jest natomiast wykwitem wyniosłym lub płasko wyniosłym, zapalnym (np. czyrak) lub złośliwym (rak skóry).

Do wtórnych wykwitów zaliczamy: łuski (złuszczająca się warstwa rogowa), strupy, nadżerki (ubytki naskórka), przeczosy, pęknięcia, owrzodzenia, blizny i liszaje oraz ścieńczenia i stwardnienia.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • vilaro2015a

    Bardzo przydatna wiedza!

  • vilaro2015a

    Panie Piotrze, wspanialy blog! Trafiłam tu przypadkiem ale zostałam na dłużej i z ogromnym zaciekawieniem przeczytałam kilka ostatnich wpisów :) podziwiam Pana pracę i życzę powodzenia!

© Rock this sw*et
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci