Menu

Rock this sw*et

Uroda Zdrowie Kosmetyki

Po co nam skóra?

agatamentik

Wiedza na temat skóry i jej pielęgnacji jest podstawą, jeśli chcemy zachować piękny i młody wygląd, a także uniknąć częstych chorób skóry. Po co jednak mamy skórę, do czego jest nam potrzebna, skoro sprawia tyle kłopotów?

cream621340_640

Skóra człowieka składa się z trzech warstw: tkanki podskórnej, skóry właściwej i naskórka. Skóra jest narządem biorącym udział w: percepcji bodźców, termoregulacji, mechanicznej osłonie, biologicznej obronie, wytwarzaniu barwnika skóry, gospodarce wodno-elektrolitowej, gospodarce witaminowej i tłuszczowej. Najważniejsze funkcje ochronne spełnia naskórek, będący zewnętrzną warstwą skóry utworzoną z rogowaciejącego na powierzchni nabłonka. Z uwagi na to, że naskórek nieustannie się złuszcza, jego dolna warstwa tworzy nowe komórki, które przechodzą przez kolejne warstwy, by ostatecznie w postaci zrogowaciałej oderwać się od powierzchni. Proces ten trwa około 4 tygodni.

 

Skóra właściwa, wyposażona w kolagenowe i sprężyste włókna tkanki łącznej, chroni skórę przed czynnikami mechanicznymi. Z kolei w tkance podskórnej znajduje się niemal cały tłuszcz skórny. Tkanka podskórna składa się z tkanki łącznej, zawierającej sieć włókien kolagenowych tworzących komory wypełnione tkanką tłuszczową, a także naczynia krwionośne i włókna nerwowe. Do górnej części tkanki przylega skóra. Tkanka podskórna chroni znajdujące się głębiej narządy przed uciskiem i uderzeniem, umożliwia przesuwanie skóry. Zgromadzony tłuszcz pełni rolę warstwy izolacyjnej i przechowuje składniki odżywcze. Grubość tkanki podskórnej ma związek z odżywianiem, istotne są również czynniki genetyczne.

© Rock this sw*et
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci