Menu

Rock this sw*et

Uroda Zdrowie Kosmetyki

Kosmetyka wczoraj i dziś

agatamentik

Zabiegi pielęgnacyjne nie są wymysłem współczesnych specjalistów, ale mają korzenie w poprzednich wiekach. Dziś, mimo rozwoju technologii, coraz częściej wracamy właśnie do tych tradycyjnych receptur i metod.

 

apples635240_640

Historia starożytnej kosmetyki sięga 3000 roku p.n.e., a za jej kolebkę uznaje się starożytny Egipt, którego mieszkańcy przywiązywali dużą wagę do pielęgnacji. Kosmetyka była wówczas oznaką wytwornego stylu życia. Egipcjanie w celu zabezpieczenia skóry przed słońcem smarowali ją miksturami z olejów i wosków, do których dodawano pszczeli miód i aromaty. Egipcjanie stosowali również maseczki, najczęściej z ziemi okrzemkowej, żółtka jaja, miodu i mleka. Włosy były farbowane barwnikami roślinnymi – czarny kolor uzyskiwany był dzięki indygo, zaś henną malowano na rudo nie tylko włosy, ale i paznokcie.

W średniowieczu (od 500 do 1500 roku n.e.) kontynuowane były rzymskie tradycje kąpieli w łaźniach. Niestety, rozszerzanie się wpływów chrześcijaństwa doprowadziło do upadku higieny – Kościół potępił stosowanie kosmetyki, nazywając ją wymysłem pogan. Zamiast kąpieli używano zatem pachnideł ze Wschodu, odkryto w tym czasie również wiele ziół wykorzystywanych do pielęgnacji.

Kosmetyka czasów nowożytnych obejmuje okres od 1500 roku do współczesności. W okresie renesansu wyższe sfery zamiast kąpieli, skrapiały swoje ciało perfumami. Dla baroku charakterystyczne były wyraziste barwy do makijażu oczu i brwi podkreślone ciemnymi kolorami. W XVIII w., szczególnie w czasach rokoko stroniono od makijażu. Preparaty kosmetyczne do XX w. wykonywano ręcznie, dlatego ich ceny były zawrotne.

© Rock this sw*et
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci