Menu

Rock this sw*et

Uroda Zdrowie Kosmetyki

Jak ocenić skórę?

agatamentik

Skóra jest zewnętrzną powłoką naszego ciała, realizującą wiele cennych funkcji. Często sprawia wiele kłopotów, jednak żeby podjąć działania zaradcze, warto dokonać oceny skóry. Pozwoli to odpowiedzieć na pytania dotyczące najlepszych metod jej oczyszczania czy stosowania preparatów.

girl781151_640

Zewnętrzny wygląd skóry jest uwarunkowany wieloma czynnikami, które należy uwzględnić przy dokonywaniu oceny. Na wygląd skóry składają się: koloryt, rzeźba, elastyczność i napięcie oraz nawilżenie i natłuszczenie. Karnacja uwarunkowana jest zawartością barwnika, ukrwieniem i zabarwieniem właściwym naskórna. Dzięki ocenie barwy nieopalonej skóry, włosów i tęczówki oka oraz jej reakcji na opalanie, zaliczamy skórę do danego fototypu. Im jest ona ciemniejsza, tym mniejsza jest jej wrażliwość, m.in. na promienie słoneczne.

 

Ukrwienie skóry nadaje jej świeży albo zmęczony i blady wygląd. Stopień ukrwienia skóry przeprowadzany jest na podstawie skomplikowanych badań, ale możemy też ocenić go  na podstawie błony śluzówkowej oka. Powierzchniowa rzeźba skóry uzależniona jest od czynników zewnętrznych oraz od kondycji jej warstw. Na stan poszczególnych warstw ma wpływ zawartość wody i tłuszczów. Kiedy skóra traci elastyczność, na powierzchni skóry pojawiają się bruzdy, zmarszczki i romby. Przy ocenie powierzchniowego profilu skóry ocenia się jej szorstkość, głębokość oraz liczbę zmarszczek.

 

Grubość skóry to grubość naskórka oraz skóry właściwej. Możemy ją ocenić chwytając pomiędzy palce kawałek skóry na skroniach i przesuwać ją w jedną i w drugą stronę, wyczuwając podwójną grubość naskórka i skóry właściwej.

© Rock this sw*et
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci