Jeżyniec: wszystko o afrykańskich jeżach czteropalczastych i uszatych

Wpis

sobota, 21 grudnia 2013

ADOPCJE JEŻY

 

Jeże pigmejskie, zarówno afrykańskie, jak i uszate, z impetem wkraczają do polskich domów. Stają się równie popularne co inne drobne zwierzęta – szczury, świnki morskie czy miniaturowe króliki. Nie są stworzeniami, które wymagają dużych nakładów pracy przy pielęgnacji, ale regularności, zarówno przy wychowaniu, jak prozaicznych czynnościach, jak karmienie czy porządki – owszem. Wielu z nas lubi jeże i skrycie marzyło o posiadaniu kolczaka w domu. Szczególnie niewielkiego, sympatycznego z wyglądu, o wybranej przez nas maści. Niestety, często zakup jeża mija się z celem, bo okazuje się zbyt głośny, zbyt brudny, zbyt kolczasty i najeżony, zbyt drogi w utrzymaniu.

Czasami też z przyczyn zupełnie od nas niezależnych, jak choroba, konieczność przeprowadzki czy wymagania zawodowe, nie możemy dłużej zajmować się zwierzęciem, najlepszym więc dla niego wyjściem jest wydanie go w dobre ręce. Jak w tych obu sytuacjach znaleźć jeżowi ciepły, bezpieczny dom, w którym spędzi resztę życia? Z braku czasu i kontaktów wystawiamy jeże na aukcjach internetowych, oddajemy je pod kuratelę osób, których wcale nie znamy. Dużo lepszym wyjściem jest oddanie jeża do adopcji, za pośrednictwem Fundacji, które zajmują się tym na co dzień i wiedzą, jak znaleźć odpowiedzialny dom, w którym jeżowi będzie się dobrze żyło.

 

W związku z powtarzającymi się prośbami o odkupienie bądź przyjęcie jeża pigmejskiego, dzięki pomocy Viva! Gryzonie i EKOSTRAŻ publikujemy wpis, który może pomóc rozwiązać kolczaste problemy...

 

Podstawowych informacji odnośnie tego, jak wyglądać może adopcja jeża, udziela nam Joanna Woźniak z Fundacji Viva! Gryzonie, działającej na terenie całej Polski, specjalizującej się w adopcjach gryzoni, teraz pragnącej pomagać także „bezdomnym” jeżom pigmejskim:


J: Gdzie zgłosić się z niechcianym zwierzęciem?

JW: Najlepiej zgłosić się do najbliższej fundacji działającej na rzecz zwierząt, np. do oddziałów lokalnych Viva! lub bezpośrednio do Viva! Gryzonie.

 

J: W jakim musi być ono stanie [po wizycie lekarskiej, z wyprawką]?

JW: Trzeba zdawać sobie sprawę, że domy tymczasowe, do których trafia zwierzę przed adopcją, mają różne profile, spora część działa np. w sprawie psów czy kotów, więc nie zawsze dysponują odpowiednim wyposażeniem, dlatego bardzo dobrze jest zagwarantować domom lokum, w którym zwierzak przebywał do tej pory, ale nie jest to żaden wymóg. Podobnie z wizytą lekarską, dobrze wiemy, że niewielu jest weterynarzy, którzy naprawdę znają się na leczeniu jeży, dlatego jeśli jest możliwość kontrolnego przebadania jeża u dobrego lekarza, np. dr Rzepki w Warszawie czy dr Barana w Krakowie, polecamy z niej skorzystać. Generalnie nie mamy jednak takich wymogów, bo nie warto ryzykować, że lekarz bez doświadczenia z gatunkiem wyrządzi zwierzęciu więcej krzywdy, niż pożytku.

 

J: Czy po wydaniu zwierzęcia można śledzić jego dalszy los?

JW: Podpisując umowę adopcyjną, osoba adoptująca zobowiązuje się informować o stanie zwierzęcia osobę, od której je przyjęła – co najmniej raz na kwartał, zatem osoba, która zrzeka się praw do zwierzęcia, również może śledzić los zwierzaka.

 

J: Gdzie zgłosić chęć przyjęcia do siebie zwierzęcia?

JW: Do tych samych organizacji, gdzie zgłaszamy chęć wydania jeża do adopcji.

 

J: W jaki sposób weryfikowane są potencjalne osoby, do których trafić ma zwierzę?

JW: Jeśli chodzi o warunki adopcji, zapraszam do linku do naszego profilu FB, gdzie opisałyśmy cały proces. W dużym skrócie – osoby adoptujące najpierw wypełniają ankietę [do pobrania pod tekstem] i przechodzą wizytę przedadopcyjną. Możemy sobie pozwolić na wizyty adopcyjne w wielu miastach na terenie całej Polski, jednak z przykrością muszę stwierdzić, że na nowe domy dla zwierząt wybierane są te, mieszczące się w dużych miejscowościach. Może się to wydawać nieszczególnie sprawiedliwe, jednak bardzo ciężko nam wysyłać wizytatorów do małych miast, poza tym bardzo często wynikają tam problemy w przypadku, gdy zwierzę zachoruje, a na miejscu brak doświadczonego weterynarza, często sytuacje są dramatyczne, szczególnie, gdy nowy właściciel nie ma możliwości dojazdu do większego miasta. Dlatego na domy adopcyjne wybieramy przede wszystkim miejsca, gdzie zwierzę będzie miało łatwy dostęp do opieki weterynaryjnej. Po wizycie następuje przekazanie zwierzęcia i podpisanie umowy adopcyjnej.

 

J: Jakie warunki trzeba spełniać, by adoptować zwierzę [stan majątkowy, dzieci, pełnoletność, inne zwierzęta]?

JW: Informacje zawarte są w linku.

 

J: Czy po przyjęciu zwierzęcia odbywają się kontrole jego stanu bytowania?

JW: Jeśli mamy podejrzenie, sygnał, że coś dzieje się ze zwierzakiem adoptowanym od nas lub jeśli tracimy kontakt z nowym domem, wysyłamy wizytatorów. Podpisując umowę adopcyjną, adoptujący wyraża zgodę na takie wizyty.

 

J: Czy po adopcji zwierzęcia można je ponownie wydać do opieki innej osobie?

JW: Jeśli osoba adoptująca z jakichś przyczyn nie może dalej sprawować opieki nad zwierzęciem, ma obowiązek poinformować nas o tym. Jeśli mamy wolne miejsca w domach tymczasowych - przyjmujemy je z powrotem, jeśli nie, pomagamy w procesie adopcyjnym.

 

Gdzie się zgłosić?

Joanna Woźniak

email: j.wozniak0@gmail.com

 

Ankieta przedadopcyjna i umowa adopcyjna - proszę kliknąć i zapisać.

 

 

***

 

 

Na nasze pytania odpowiada także Dawid Karaś z Fundacji EKOSTRAŻ, która oprócz niesienia pomocy dzikim zwierzętom, ma także duże doświadczenie w pośrednictwie adopcyjnym zwierząt domowych. Zgłaszając się do nich ze zwierzęciem, które szuka domu można mieć pewność, że znajdzie mieszkanie bezpieczne, dostanie odpowiednią opiekę i miłość od odpowiedzialnych osób. EKOSTRAŻ działa we Wrocławiu i na terenie Dolnego Śląska:

 

J: Gdzie zgłosić się z niechcianym zwierzęciem?

DK: Z niekochanym i niechcianym domowym jeżem można zgłosić się do EKOSTRAŻY (Wrocław, Dolny Śląsk) lub do innych organizacji ochrony zwierząt, które zajmują się adopcjami zwierząt egzotycznych.

 

J: W jakim musi być ono stanie [po wizycie lekarskiej, z wyprawką]?

DK: Stan zwierzęcia jest nieistotny. Każde przyjęte zwierzę trafia do lekarza weterynarii. Także wyprawka nie jest konieczna.

 

J: Czy po wydaniu zwierzęcia można śledzić jego dalszy los?

DK: Można śledzić dalszy los, np. na FB. U nas wszystko jest przejrzyste :)

 

J: Gdzie zgłosić chęć przyjęcia do siebie zwierzęcia?

DK: Także do organizacji, o których mowa w pkt. 1.

 

J: W jaki sposób weryfikowane są potencjalne osoby, do których trafić ma zwierzę?

DK: Warunkiem adopcji zwierzęcia w EKOSTRAŻY zawsze jest wizyta przedadopcyjna. W przypadku zwierząt egzotycznych weryfikacji podlega przede wszystkim to, czy potencjalny chętni zapewni zwierzęciu właściwe warunki bytowania, tj. warunki zgodne z biologicznymi potrzebami gatunku.

 

J: Jakie warunki trzeba spełniać, by adoptować zwierzę [stan majątkowy, dzieci, pełnoletność, inne zwierzęta]?

DK: Jak w pkt. 5 - zwierzęta wydajemy wyłącznie osobom pełnoletnim. W przypadku jeży domowych nie ma znaczenia czy ktoś ma inne zwierzęta.

 

J: Czy po przyjęciu zwierzęcia odbywają się kontrole jego stanu bytowania?

DK: Tak, EKOSTRAŻ kontroluje późniejszy los zwierzęcia.

 

J: Czy po adopcji zwierzęcia można je ponownie wydać do opieki innej osobie?

DK: Jest to niemożliwe i stanowi złamanie pisemnej umowy adopcyjnej podpisywanej z EKOSTRAŻĄ przez nowego opiekuna. Zgodnie z jej zasadami - nowy właściciel zwierzęcia zobowiązuje się do nieprzekazywania zwierzęcia pod opiekę lub na własność innej osobie bez skonsultowania takiego zamiaru z EKOSTRAŻĄ. Przy czym jednocześnie EKOSTRAŻ zobowiązuje się do odebrania przekazanego zwierzęcia od nowego właściciela bez żadnych konsekwencji w przypadku gdy nie chce on / nie może dłużej się nim zajmować.

 

Gdzie się zgłosić?

Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ

ul. Spółdzielcza 13/4

51-662 Wrocław

e-mail: info@ekostraz.pl

telefon: 605 78 22 14; 883 40 48 88

 

Umowa adopcyjna do pobrania tutaj.

 

 

 

Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu wpisu, a wszystkim jeżom życzymy szybkiego znalezienia wygodnych, zdrowych i dostatnich domów :)

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
jezyniec
Czas publikacji:
sobota, 21 grudnia 2013 19:45

Trackback

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

w naszej hodowli :a wcześniej także :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...sponsorzy
naszych akcji:Licencja Creative Commons