Jeżyniec: wszystko o afrykańskich jeżach czteropalczastych i uszatych

Wpis

poniedziałek, 07 grudnia 2009

DOM DLA JEŻA

 

 

Budka jest jednym z niezbędnych rekwizytów potrzebnych jeżowi w klatce. Będzie się tam schraniał, spał, odpoczywał, leczył. Jeż może mieszkać właściwie wszędzie - jeśli tylko domek będzie nie-całkiem-przezroczysty, wystarczająco przestronny [żeby się wygodnie ułożyć i przesunąć we śnie], i wykonany z bezpiecznych materiałów. My umyśliliśmy sobie kiedyś, że nasz jeż będzie mieszkał w łupinie po arbuzie - na szczęście arbuz przejrzał nasze plany i zamiast wyschnąć zgnił.

 


Przede wszystkie polecamy domki drewniane. Szczególnie dobrym rozwiązaniem dla niedużych klatek, i w ogóle sposobem na zaoszczędzenie miejsca, jest budka narożna. My sprawiliśmy jeżom dom piętrowy, nie wiedząc jeszcze, że jeży raczej nie można trzymać razem [o czym więcej napiszemy jutro]. Dzisiaj mieszka tam Jarzębina. Korzysta zamiennie z piętra i parteru, ale minęła chwila, zanim nauczyła się chodzić po kładce [jeże zdecydowanie wolą gęste drabinki]. Dom może mieć dowolny kształt, okna albo nie, dach jedno- lub dwuspadowy, może być gładki, malowany - wygląd zależy od Was. Jeż musi mieć dużo miesca, względny spokój [domek powinien dać poczucie odosobnienia] i być w domku bezpieczny - a więc bez ostrych krawędzi, drażniącej farby itd.

 


jezyniec


jeżyniec


jeż pigmejski

 


Stosunkowo nowym i zabawnym domostwem dla jeżyka może być plastikowe igloo. Łatwo je będzie utrzymać w czystości, ale ze względu na to, że jest lekkie, a jeże buszując w klatce lubią przesuwać swoje meble, będzie trzeba przycisnąć je czymś ciężkim [zdjęcie pochodzi ze strony ZippityZoo, gdzie je duży wybór akcesoriów dla jeży].zippity

 


Wygląd mieszkania jeża zależy wyłącznie od Waszej inwencji. Może rezydować w domku ze sklejki, odwróconej drewnianej skrzynce, igloo, budce lęgowej dla papug z powiększonym otworem wejściowym, może zagrzebywać się w górze polarowych ścinków, wydrążonej dyni, wydrążonym pniu, albo w dużej kamiennej grocie - jak dla gadów.Jeżyk ma się czuć komfortowo, ale co konkretnie mu ten komfort zapewni - to już go za bardzo nie interesuje :-)

 
Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
jezyniec
Czas publikacji:
poniedziałek, 07 grudnia 2009 23:03

Trackback

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

w naszej hodowli :a wcześniej także :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...sponsorzy
naszych akcji:Licencja Creative Commons